Amerika EB-5 Yatırımcı Projeleri
EB-5 yatırımcı vizesine başvururken en önemli aşama, proje seçimidir. EB-5 programı için ABD Hükümeti, Vatandaşlık ve Göç Dairesi (USCIS) aracılığıyla istihdam ihtiyacının yüksek olduğu şehirleri ve belirli kırsal bölgeleri yatırım için seçmektedir. Bu bölgelerde kurulan Bölgesel Yatırım Merkezleri, belirli şartları yerine getirerek EB-5 projesi gerçekleştirmeye hak kazanırlar. Bugün itibariyle Amerika’nın 50 eyaletinde ve ABD’ye bağlı iki özerk bölgede toplam 1.120 adet Bölgesel Yatırım Merkezi bulunmaktadır.

EB-5 yatırımcı programı başvurunuzun başarıyla sonuçlanması için, yatırım yaptığınız EB-5 projesinin sizin yatırımınıza bağlı olarak 10 kişiye istihdam sağlama hedefini gerçekleştirmesi gerekmektedir. Aynı zamanda, sizin yatırımınızın da 5 yıl sonunda -tercihen kâr getirerek- geri alınması da projenin başarısına bağlıdır. Bu kadar çok Bölgesel Yatırım Merkezi olması sebebiyle, EB-5 projeleri de sayıca çok fazladır. Dolayısıyla, her projenin vaat edilen başarıya ulaşması mümkün olmayabiliyor.

Başvurunuzun ve yatırımınızın başarısı için, Yeni Bir Hayat olarak, sadece başarısını kanıtlamış ve güvenilir Bölgesel Yatırım Merkezleri’yle çalışıyoruz. Birlikte çalışacağımız kurumu seçerken EB-5 projeleri konusundaki deneyimlerini, önceki projelerinin başarılarını, EB-5 harici yatırımlarını güvenilir kaynaklardan sağlıyor olmalarını ve yatırımcıları yönlendireceğimiz projenin başarı potansiyelini göz önüne alıyoruz. Hem Yatırım Merkezi’nin, hem de projenin gerekli denetim süreçlerinden geçmiş olmasına da özen gösteriyoruz.

Bu nedenlerle Yeni Bir Hayat olarak kısıtlı sayıda ancak tüm dinamikleri ile iyi planlanmış projelerin Türkiye temsilciliğini almayı tercih ediyoruz. Amacımız çok sayıda proje sunmak değil; fizibilite çalışması dikkatli yapılmış, doğru kaynaklardan finanse edilen, EB5 yatırımcılarını ön planda tutan ve deneyimli firmalar tarafından gerçekleştirilen projeleri sizlerle paylaşmak.

Four Seasons Hotel Projesi
Türkiye temsilcisi olduğumuz yatırım merkezi tarafından yapılmakta olan Four Seasons Hotel projesinin inşaatı başlamış olup EB5 yatırımcı başvuruları 2016 yılı içinde sona erecektir. Tüm dünyada hotel, iş merkezi ve rezidans tarzında toplam $16 milyar tutarında 192’den fazla proje tamamlamış olan bir yatırım grubu tarafından gerçekleştirilen Four Seasons Hotel’inin inşaatı 2017 yılı içinde tamamlanacaktır. Toplam yatırım tutarı $232 milyon olan projeye bugüne kadar $100 milyon tutarında kaynak aktarılmıştır.

$232 milyon tutarında olan projenin toplam maliyetinin $82.5 milyonluk kısmı yatırımı gerçekleştiren grup tarafından karşılanmaktadır. Fours Seasons Hotel grubu $5 milyon ile projeye katılmakta, $30 milyon tutarında bir meblağ ise Amerikan Hükümeti tarafından teşvik ve vergi indirimi ile karşılanmaktadır. Yatırımın $115 milyon tutarında ise EB5 yatırımcılarına ayrılmış olup, $110 milyonluk başvuru hali hazırda gerçekleşmiştir.

Gerek hedeflenen istihdam rakamları, gerekse bağımsız denetim firmaları tarafından gerçekleştirilen fizibilite çalışmalarının sonuçları açısından Four Seasons Hotel projesi bugüne kadar gerçekleştirilen EB5 projeleri içinde en önde gelenlerden birisidir.

Projeye yatırım yapan kişi ve grupların yatırım tutarları geri almalarında ilk öncelik EB5 yatırımcılarına verilmiştir. Tüm EB5 yatırımcıları yatırımları olan 500 bin doları geri aldıktan sonra yatırım merkezi ve Four Seasons Hotel’inin geri ödemeleri gerçekleşecektir.

Eyalet Altyapı Projesi
Amerika’da sunulan EB-5 projeleri için de %100 devlet altyapısına yatırım imkanı sağlayan ve yatırımınızı eyalet garantisi içinde değerlendiren bu projeyi sizlere Türkiye’de sadece Yeni Bir Hayat sunmaktadır. Yapılan yatırımın geri dönüş süresi 5 yıl olup, risksiz şekilde katılabileceğiniz tek EB-5 projesidir. Şu ana kadar $300 milyon üstünde bir yatırım yapılmış olan bu proje hakkında ofisimizle irtibata geçerek daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Four Seasons ve Oregon İş Merkezi projelerimizle ilgili bilgi almak ve Amerikan vatandaşlığına giden yolda ilk adımı atmak için hemen Yeni Bir Hayat’la tanışın.

Amerika EB-5 Yatırımcı Projesi

Amerika E1 ve E2 Vizesi
ABD E1 ve E2 girişimci vizeleri ile Amerika’da iş kurarak yatırım yapmak isteyen kişilere 5 yıllık sürelerle yenilenen izin vermektedir. Yapılacak yatırım tutarı 100 bin dolar veya üzeri olabilir.

Amerikan Vatandaşlığı ve Vergi Yükümlülükleri

Amerikan Vergi Sistemi
Türkiye ve Amerika arasında imzalanmış olan çifte vergilendirme anlaşması kazançlarınızın her iki ülke de mükerrer olarak vergilendirilmesinin önüne geçmektedir.

Malta Vatandaşlığı

Malta Yatırımcı Programı
Malta; Bireysel Yatırımcı Programı ile €650.000 tutarında bir yatırım karşılığında 1 yıl içinde Malta vatandaşlığı alma ve dolayısıyla bir AB pasaportuna sahip olma şansı vermektedir.